Modra Skola
  • O Projekte
  • Aktivity Projektu
  • Galéria
  • Novinky
  • Kontakt
  • Letaky / Leaflets
  • Naturae Park Aves
  • Modrá Škola vo Vardo

Film z našej cesty za Polárny Kruh

12/1/2017

 

Naša cesta za polárny kruh...

11/29/2017

 
Arktída- krajina nekonečných rovín a trvalo zamrznutej pôdy. Nikde žiaden strom, polárny deň a polnočné slnko. Farebné domčeky s trávou na streche a miesta, po ktorých pred nami kráčal Maximilián Hell aj nórsky kráľ. To všetko a oveľa viac sme videli my- žiaci Základnej školy Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach, p. riaditeľ školy a p. učiteľka – na vlastné oči na našej expedícii za polárnym kruhom od  06. do 11 júna 2017.
Silné zážitky sa nám vryli do srdca a hoci sa nedá slovami opísať všetko, čo sme videli a zažili, priblížime vám aspoň to najdôležitejšie: naša základná škola, unikátna vo svete, umiestnená v nádhernej prírode uprostred štiavnických vrchov, ako prvá základná škola na svete začlenila predmet sokoliarstvo do učebných osnov. Na našej škole sa láska a rešpekt  k prírode a zvieratám  nielen vyučuje, ale aj denno-denne prežíva. Môžete u nás vidieť dravce ako orly, sokoly, haris hawk-y... , taktiež papagáje Ary, krokodíla, kone...unikátnu vertikálnu externú záhradu, provensálsku záhradu, japonskú záhradu aj vzácnu tropickú záhradu, ktoré zavlažujeme zachytenou dažďovou vodou a do všetkých ekologických aktivít zapájame aj našich žiakov.
Keďže raz vidieť a zažiť je lepšie ako stokrát počuť, vybrali sme sa na miesto, kde vplyv zmeny klímy v dôsledku globálneho otepľovania je citeľný najviac- za polárny kruh, na sever, do jediného mesta v Európe s arktickou klímou, nórskeho mesta Vardo. Cestou sme sa zastavili na slovenskom veľvyslanectve v Oslo, kde nám p. veľvyslanec František Kašický priblížil ľudí a zvyky tejto nádhernej severskej krajiny. Po vystúpení z lietadla na Ostrove Vardo sme z kufrov vylovili zimné vetrovky a napriek pokročilej hodine a únave z cesty, sme nemohli zaspať. Prvýkrát v živote sme videli polárny deň, slnko vysoko na oblohe uprostred noci, vôbec nezapadlo! Na prechádzke po ostrove sme nestretli ani živú dušu (kto z domácich obyvateľov by sa prechádzal o tretej hodine nadránom? J) , božské ticho prerušovali len čajky lietajúce nad pokojnou hladinu mora.
Hlavným cieľom našej cesty bol vtáčí ostrov Hornoya. Na ostrove sme pozorovali voľne žijúce vtáky, cca 100 000 jedincov, pri ich aktivitách- hniezdení, lovení, lietaní, párení: alky, havrany, čajky, kormorány...Všímali sme si prácu vedcov, ktorí v tejto prírodnej rezervácii skúmajú život vtákov a zmeny klímy už od roku 1990. Vďaka ich pútavému výkladu sme sa dozvedeli užitočné ale aj šokujúce informácie- už malé oteplenie vody spôsobí úhyn určitého druhu rýb, čím dôjde aj k úhynu morských vtákov, ktoré sa živia lovom daných rýb. Nekontrolovaný rybolov v oblasti by mohol mať podobné následky. Naši priatelia z partnerskej školy vo Vardo, ako aj starosta mesta Vardo pre nás pripravili pestrý program.
Vďaka ich pohostinnosti sme navštívili základnú školu s moderným vybavením, strednú partnerskú školu zameranú na spracovanie rýb, radnicu, pevnosť, múzeum, dokonca i monitorovacie centrum lodí. Večerali sme na mieste, kde večeriava pri návšteve ostrova  nórsky kráľ, a to sa veru hocijakému turistovi len tak nepodarí! Zúčastnili sme sa aj odhaľovania pamätnej tabule venovanej Maximiliánovi Hellovi, po ktorom naša škola s hrdosťou nesie meno. Tento rodák zo Štiavnických Baní prišiel na ostrov Vardo v rokoch 1768 – 1770, kde pozoroval prechod Venuše cez slnečný disk, tiež tu vyrátal vzdialenosť Slnka od Zeme a urobil tam aj iné objavy. Výsledkom našej expedície bude krátky film o živote voľne žijúcich vtákov za polárnym kruhom, ako aj knižná publikácia o vtákoch žijúcich na Slovensku a vtákoch žijúcich v Nórsku. Všetci ste vítaní na jeho premiéru, presný dátum onedlho upresníme!
 
                                                                                           Ing. Zuzana Vicianová

Žiaci krstili svoju knihu

11/28/2017

 
3. november 2017 bol v Základnej škole s MŠ M. Hella v Štiavnických Baniach veľmi
významný. Na pôde školy sa uskutočnil krst knihy s názvom Vtáky Slovenska a Nórska. Táto
kniha vznikla vďaka projektu Život vtákov za polárnym kruhom. Projekt bol podpísaný
Nórskym finančným mechanizmom a grantom EHP.

Zaujímavé je spracovanie tejto publikácie - naše deti výtvarne spracovali vtáctvo žijúce
v Nórsku a nórski žiaci zase kreslili slovenské vtáctvo. Všetky kresby a maľby sú úžasné.
Práce našich detí boli starostlivo vyberané pani učiteľkou Zorou Červenákovou. Pri výbere sa
kládol dôraz tak na kreativitu, ako aj na krásu namaľovaných vtákov. Aby sa kresby vydarili,
žiaci si museli naštudovať základné informácie o vtáctve, žijúcom za polárnym kruhom.
Krstilo sa (ako ináč) ľahučkými pierkami našich dravcov. Krstnou mamou sa stala nórska
veľvyslankyňa na Slovensku pani Inga Magistadová.
Na túto akciu prijali pozvanie i ďalší významní účastníci – grécka veľvyslankyňa pani Maria
Louisa Marinakisová, ktorá osobne a s odvahou zažila prílet nášho dravca, orliaka
bielohlavého.

Súčasťou tejto udalosti bolo i premietanie nádherného dokumentárneho filmu z cesty za
polárnym kruhom, ktorý bol natočený pánom Gombalom za priamej účasti našich žiakov
v Nórsku, na základe už spomínaného projektu Život vtákov za polárnym kruhom.
Významným momentom bolo i podpísanie ďalšej spolupráce s nórskou partnerskou školou vo
Vardó , s ktorou sme sa v tento deň - aj napriek veľkej diaľke - spojili. Takto mohli tento
významný akt sledovať i naši nórski partneri.

Nemožno nespomenúť i nezabudnuteľné vystúpenie klavírneho virtuóza Jozefa Hollého,
ktorý svojimi melódiami vynikajúco dopĺňal sviatočnú atmosféru.
Súčasťou programu bolo i vystúpenie riaditeľa múzea vo Svätom Antone, pána Mariána Číža,
ktorý úprimne poďakoval našim žiakom za veľmi svedomitú prípravu v súťaži Čo šepká les.
Tu vyzdvihol i výborné výsledky detí našej školy, hlavne v tomto ročníku, kde sa podarilo
našej žiačke (Zuzane Neuschlovej) dosiahnuť historicky najlepší výsledok v tejto súťaži, a to
plný počet bodov.

Z. Slúková
ZŠ s MŠ M.Hella v Štiavnických Baniach

Záverečná správa z cesty / The Final Report from the trip

10/28/2016

 
Záverečné správy z návštevy Nórska v dvoch jazykových verziách.
Final reports from the trip to Norway in two language versions.
final_report_english_language.pdf
File Size: 98 kb
File Type: pdf
Download File

zaverecna_sprava_slovensky_jazyk.pdf
File Size: 240 kb
File Type: pdf
Download File

presentation_from_vardo.pdf
File Size: 11497 kb
File Type: pdf
Download File

Návšteva od severného pólu

10/27/2016

 
V dňoch 12. - 14. septembra 2016 sme na našej základnej škole ZŠ s MŠ M. Hella, Štiavnické Bane privítali vzácnu návštevu spoza polárneho kruhu,  z nórskeho mestečka Vardø. Tam pôsobil aj rodák zo Štiavnických Baní Maximilián Hell, podľa ktorého dostala meno naša škola a ktorý v mestečku Vardø pozoroval druhý prechod Venuše popred slnečný disk. Touto expedíciou si Hell získal svetové vedecké uznanie presným výpočtom slnečnej paralaxy. My máme tú česť, že sme s mestečkom Vardø nadviazali úzku spoluprácu, ktorú sme spečatili podpísaním memoranda.

Zástupcovia mesta, základnej i strednej školy vo Vardø - starosta Robert Jensen, projektový manažér školy Leif Haughom i vyučujúci Filozofie a Nemeckého jazyka Gunnas Sørensen a tri študentky (Hedda, Oda, Iris) merali dlhú cestu, aby sa zúčastnili slávnostného otvorenia Prírodného (vtáčieho) parku - Aves v areáli školy, v rámci pokračovania projektu Modrá škola vo Vardø, i Náučného chodníka, súčasťou ktorého je aj zrekonštruovaná bašta Štiavnických Baní s expozíciou venovanou Maximiliánovi Hellovi - za pomoci nórskeho projektu.

V priestoroch školy nám zaujímavou prezentáciou priblížili život v meste, fungovanie nórskeho školstva i dopad klimatických zmien na prostredie, v ktorom žijeme. Starosta obce Vardø, Robert Jensen,na pamiatku vysadil v areáli školy vzácny strom ginko dvojlaločné.

Zora Červenáková

Úspešný projekt Modrá škola vo Vardo

10/27/2016

 
Základná škola s MŠ M. Hella v Štiavnických Baniach v dňoch 6.6 – 9.6.2016 úspešne prezentovala v Nórsku projekt Modrá škola v Štiavnických Baniach. Na tejto zahraničnej ceste sa zúčastnili nielen pedagógovia, ale i žiačky 8.ročníka. Táto cesta bola finančne podporená prostredníctvom grantov EHP. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Účelom tejto cesty bolo šíriť výsledky úspešného projektu Modrá škola v Štiavnických Baniach a zvýšiť povedomie verejnosti o význame retenčných schopností rôznych biotopov a jeho aplikovaní na predchádzaní zmien klímy, ale takisto podpora rozvoja bilaterálnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Nórskom.

Cieľom bolo malé mestečko na severe Nórska – Vardo. Cesta na sever bola pre našinca dosť náročná - niekoľkohodinová cesta lietadlom s prestupom a teplotným rozdielom cca 20˚C.
Prvotným zážitkom bola cesta do hotela – cesta podmorským tunelom dlhým 3 km v hĺbke 80 metrov pod hladinou mora. Bol postavený ako prvý v Európe.

Pedagógov, ale i žiakov zaujímala hlavne družobná škola vo Vardo (Vardø Videregående Skole), kde spoznali i vzdelávací systém, ktorý je odlišný od nášho. Zaujala ich hlavne štruktúra vzdelávacích odborov, ktorá zahŕňala praktické odbory štúdia, ale i odbory, ktoré pripravujú výlučne na štúdium na vysokých školách.

Našinci sa dostali i do školskej kuchyne, kde samotní žiaci pripravovali jedlo z rybieho mäsa, špecialitu z veľrybieho mäsa – mäsa, ktoré nevyvážajú do iných krajín a ktoré sa pripravuje iba v nedeľu. Zaujímavá bola i návšteva školských dielní (s opravou áut, strojov), samotných tried a laboratórií.

Hlavným cieľom bola prezentácia projektu Modrá škola v Štiavnických Baniach. Žiačky školy predstavili naše Slovensko, poskytli informácie o svojej škole, o vyučovacom systéme školy, ale i výsledky úspešného projektu. Súčasťou bolo pozvanie na návštevu Slovenska, základnej školy v termíne od 19.9 – 22.9.2016. Zaujímavá bola i diskusia s účastníkmi prezentácie, ktorí prejavili veľký záujem o informácie, týkajúce sa predmetu Sokoliarstvo. Bolo to pre nich niečo výnimočné.

Nezabudnuteľným zážitkom bola samotná prehliadka mestečka Vardo a jeho okolia. Hoci už bol večer, ale polárny deň zahnal únavu. Za vidna spoznávali naši účastníci bohatú históriu a kultúru Vardo i okolitých dediniek, na vlastné oči videli, ako vyzerá nórska tundra.

Súčasťou bohatého programu bola i návšteva Osla, hlavného mesta Nórska. V sprievode Františka Kašického- veľvyslanca Slovenskej republiky v Osle absolvovali pedagógovia i žiačky prehliadku najznámejších monumentov mesta.

Ing. Ivana Šimková, PhD.
učiteľka ZŠ s MŠ


Návšteva z Nórska

10/20/2016

 
V dňoch 12.9 až 14.9 nás v rámci pokračujúceho projektu "Modrá škola vo Vardo" navštívila delegácia z družobnej školy a mesta Vardo v Nórsku. Pripravili sme pre nich pútavý program plný zážitkov. Oni nám zas predstavili svoju školu a porozprávali nám o ich meste nachádzajúcom sa za polárnym kruhom.

Televizna reportáž o našom Projekte

5/23/2015

 
 
V televíznom programe pre milovníkov prírody a poľovníkov bola odvysielaná reportáž o našom projekte Modrá Škola. Program HALALI bol odvysielaný 21.5.2015 a naša škola bola predstavená v reportáži č. 9.

Projekt živo pokračuje

1/26/2015

 
Picture
Realizácia adaptačných opatrení bola ukončená koncom roka 2014 a momentálne prebiehajú aktivity spojené so zabezpečením propagačných materiálov v podobe zaobstarania tričiek a polokošieľ s logom projektu pre plánované informačné dni k realizovanému projektu. Informačné dni sú plánované na apríl až máj 2015. Počas predchádzajúceho roka boli pripravené podklady pre tlač metodických materiálov, pracovných listov, plagátov a letákov, ktorých obstaranie je plánované na marec 2015.

Novinkou nášho projektu je realizácia ďalšieho adaptačného opatrenia (Vybudovanie mokraďového biotopu), ktoré vyplynulo z realizácie plánovaných adaptačných opatrení.V najbližších mesiacoch plánujeme zverejniť  zoznam a stručný popis vegetácie, ktorá bola použitá v rámci adaptačných opatrení a zdôvodnenie nového adaptačného opatrenia, jeho významu a fotodokumentácia.

    Picture

    Picture
Website by m75